System alarmowy w domu - Jakie może mieć funkcje?

2022-12-26

Wybór systemu alarmowego do domu może wydawać się trudny, zwłaszcza gdy próbujemy zdecydować, który alarm najlepiej pasuje do naszego stylu życia i indywidualnych warunków mieszkaniowych. Z całą pewnością, znajomość dostępnych funkcji i różnych opcji systemów alarmowych pomoże przy dokonaniu właściwego, sensownego doboru. Sprawdźmy zatem - co to jest system alarmowy w domu i jakie może mieć funkcje?
 
Systemy alarmowe w domu w Polsce
Obecnie, praktycznie każdy chce zapewnić sobie 100% bezpieczeństwo. Ale wybór systemu alarmowego do domu może być trudnym zadaniem. To znaczy, jest trudny -  jeśli jesteśmy niedoinformowani! Posiadanie podstawowych informacji na temat domowych systemów alarmowych, ich funkcji oraz innych czynników - wpłynie na dokonanie właściwego wyboru, gdy przyjdzie czas na zakup własnego alarmu do domu. Nie wspominając już o tym, że poznanie niektórych tajników - prawdopodobnie pozwoli nam zaoszczędzić dużo pieniędzy i kłopotów.
 
W Polsce jest wiele firm, które instalują alarmy skutecznie chroniące dom przed włamaniem, pożarem czy zalaniem. Co więcej, lista firm zajmujących się ochroną domu cały czas rośnie! Warto jednak pamiętać, że nie każda agencja ochrony ma w swojej ofercie alarmy domowe. Z tego właśnie powodu, gdy szukamy ochrony do domu należy zadać sobie pytania: czy dana firma projektuje, instaluje i monitoruje alarmu domowe? i czy obsługuje moją okolicę? Zawsze należy upewnić się, czy firma świadczy usługi na terenie całej Polski, a może jej działalność ogranicza się jedynie do granic województwa lub powiatu.
 
Czym są systemy alarmowe w domu?
Odpowiedź na to pytanie może wydawać się dość oczywista. Jednak wiele osób jest zdezorientowanych co do tego - czym dokładnie jest system alarmowy w domu, jakiego rodzaju urządzenia obejmuje i jak działa. Ale dostrzegając fakt - jak różnorodne są opcje technicznej ochrony mienia, to naturalne, że to pytanie się pojawia.
 
System alarmowy w domu, w bardzo dużym uproszeniu - to czujniki, które uruchamiają alarm w przypadku naruszenia punktu wejścia. Oczywiście czujniki muszą komunikować się z centralą, aby skutecznie zabezpieczyć nieruchomość. Przewodowe systemy czujników są podstawowym narzędziem ochrony, ponieważ monitorują punkty wejścia (takie jak np.: drzwi, okna) i są często instalowane podczas budowy domu.
 
Z kolei, bezprzewodowe domowe systemy alarmowe są dokładnie tym, co sugeruje nazwa - alarmem bez przewodów. Te systemy alarmowe zazwyczaj wykorzystują panel sterowania i szereg czujników, które są połączone z wbudowanymi nadajnikami częstotliwości radiowej. Dodatkowo, wybrane systemy alarmowe bezprzewodowe to możliwość zdalnego zarządzania alarmem za pomocą urządzenia mobilnego i integracja z innymi funkcjami inteligentnego domu, takimi jak np.: oświetlenie czy nadzór wideo (kamery).
 
Jak działa alarm w domu?
Po pierwsze, aby alarm w domu zadziałał, każde z wejść (drzwi i okna) powinno być zabezpieczone czujnikiem. “Mózgiem” instalacji alarmowej jest centrala, która zbiera i przetwarza sygnały z detektorów. Gdy system alarmowy jest aktywowany, a czujniki wykryją zagrożenie - natychmiast powiadamiają centralę o naruszeniu chronionej strefy. Następnie uruchomiona zostaje syrena sygnalizacyjna oraz wysyłana jest informację o zdarzeniu do właściciela budynku.
 
W tym miejscu, warto wspomnieć, że jeśli w domowym systemie bezpieczeństwa skonfigurowany jest profesjonalny monitoring systemów alarmowych - to centrala natychmiast powiadomi także Agencję Ochrony, której pracownicy podejmą niezbędne, bezpośrednie działania.
 
Nie należy zapominać, że monitoring systemów alarmowych to nie tylko szybka reakcja na zdarzenia wykwalifikowanych ochroniarzy. Monitoring włamaniowy w domu działa również w mniej bezpośredni sposób. W praktyce, oznacza to, że jeśli właściciel domu zawiesi znak z logo firmy ochroniarskiej na swoim ogrodzeniu - jest mniej prawdopodobne, że doświadczy próby włamania.
 
Funkcje alarmu w domu, których należy szukać przy zakupie systemu bezpieczeństwa
Gdy szukamy systemów do ochrony domu, to oprócz prostych czujników ruchu istnieje wiele innych opcji. Branża ochrony mienia oferuje szeroką gamę rozwiązań, która obejmują m.in: centrale przeciwpożarowe i monitoring CCTV, który oparty jest na zaawansowanych systemach kamer oraz analizie obrazu. Zwykły alarm w domu może sygnalizować o wejściu intruza na nasz teren. Specjalistyczne czujniki wykryją: pożar, nadmierne zadymienie, gwałtowne zmiany temperatury czy wyciek wody.
 
Bezsprzecznie, podstawą alarmu w domu są czujniki ruchu, które wysyłają alerty za każdym razem, gdy wykryją ruch i często współpracują z kamerami bezpieczeństwa (aktywują kamery). W temacie przydatnych funkcji alarmu w domu, należy przypomnieć, że niektóre detektory są niezbędne, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo. Generalnie, to obowiązuje prosta zasada - im większy dom, tym ważniejsze stają się dodatkowe czujniki.
 
Inne detektory, które warto wziąć pod uwagę, gdy rozważamy zakup alarmu do domu to:
 
  • czujniki stłuczenia szkła (kontaktrony),
  • detektory tlenku węgla,
  • czujniki ciepła,
  • czujnik zalania,
  • bariery podczerwieni.
 
Podsumowanie:
Korzyści płynące z posiadania systemu alarmowego w domu są nie do przecenienia!
 
Najskuteczniejszym i najlepszym sposobem ochrony domu jest zainstalowanie profesjonalnego systemu alarmowego przez fachowców z agencji ochrony.
 
Bezspornie, zainstalowanie zaawansowanego technologicznie alarmu może być dla niektórych osób dość kosztowne, ale brak ochrony w domu może kosztować znacznie więcej! Warto pamiętać, że firmy ochroniarskie zajmujące się ochroną domu wynajmują sprzęt w miesięcznym abonamencie.

Autor – Marcin Kowlaczyk
 
Do góry