Co warto wiedzieć o agrowłókninie?

2021-10-22

Rodzaje i gramatura agrowłókniny
Agrowłóknina jest materiałem niezwykle przydatnym w ogrodach, przede wszystkim ze względu na duże możliwości jej zastosowania. Agrowłóknina na chwasty to materiał niezwykle solidny, charakteryzujący się dużą wytrzymałością. Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych tego typu materiałów, którego gramatura wynosi 50-100 g/m². Agrowłóknina zimowa jest materiałem, którego grubość mieści się w przedziale 30-50 g/m². Celem jej stosowania jest ochrona najdelikatniejszych roślin przed niskimi temperaturami i wysuszeniem przez mroźny wiatr. Z oczywistych względów agrowłóknina wiosenna ma gramaturę znacznie mniejszą od tej zimowej, wynoszącą 15-30 g/m². Specjalna oddychająca konstrukcja materiału nie zaburza procesu wzrostu młodych roślin, jednocześnie chroniąc je przed nocnymi przymrozkami.
 
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że także kolor agrowłókniny informuje o tym, jakie zastosowanie ma materiał:
  • czarna agrowłóknina (inaczej zwana ściółkową) posiada delikatne zielone linie, stanowiące granice wyznaczonych grządek;
  • biała agrowłóknina (inaczej zimowa lub wiosenna) sprawdza się idealnie w ochronie roślin przed nadmiernym przegrzaniem w wyniku działania promieni słonecznych;
  • zielona i brązowa agrowłóknina - ich zastosowanie w ogrodzie służy przede wszystkim celom estetycznym.
Warto pamiętać o tym, że odpowiednio dobrana i zastosowana agrowłóknina będzie niezawodnym wsparciem przy prowadzeniu efektywnych prac ogrodowych i osiąganiu wydajnych upraw.
 
Kiedy zastosowanie agrowłókniny daje najwięcej korzyści?
Agrowłóknina niezależnie od swojej gramatury jest materiałem lekkim i przewiewnym, który doskonale przepuszcza wodę, dzięki czemu ma niezwykle szerokie zastosowanie w pracach ogrodowych. Należy jednak pamiętać o tym, że jej zastosowanie przyniesie oczekiwane korzyści tylko wtedy, gdy zostanie ona odpowiednio dobrana i zastosowana. Agrowłóknina to rozwiązanie idealne dla wszystkich tych, którzy chcą chronić swoje uprawy nie tylko przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi (deszcz, mróz, śnieg, promienie słoneczne), ale również przed chwastami czy szkodnikami glebowymi. Przy umiejętnym ułożeniu materiał nie będzie stawił nieestetycznego elementu ogrodu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie agrowłókniny tuż po zakończeniu okresy wegetacji roślin.
 
Ile kosztuje agrowłóknina?
Koszt zakupu agrowłókniny zależny jest przede wszystkim od jej rodzaju oraz ilości nabytego materiału. Za tą najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywaną, czyli za agrowłókninę czarną należy zapłacić nieco więcej, niż za pozostałe rodzaje. Ceny agrowłókniny wahają się od kilkunastu złotych do nawet kilkudziesięciu za mb.

Autor : Maciej Kowalski
 
Do góry