Czas na pozbycie się wosku i innych tłustych substancji z kostki brukowej

2022-07-15

Oczywiście na rynku dostępne są modele kostki brukowej, które są już zaimpregnowane przez producenta, co rozwiązuje wiele problemów. Znacznie prościej jest wówczas usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia. Należy pamiętać o tym, że nie wystarczy ułożyć kostki brukowej na podłożu, ale trzeba o nią odpowiednio dbać, aby ładnie się prezentowała.
 
Jak czyścić kostkę brukową z nieestetycznych plam?
 
 
Powierzchnia kostki brukowej narażona jest na działanie czynników zewnętrznych. Wystarczy, że coś się na nią wyleje, a szybko to wchłonie i powstaną nieestetyczne zabrudzenia. W bardzo częstych przypadkach wystarczy sama ingerująca wilgoć w kostkę aby zlęgły się drobnoustroje. Powstają w ten sposób algi i mchy porastając coraz bardziej zielonym nalotem a w konsekwencji cazrnumi plamami trudnymi do usunięcia. Czasami nie wystarczy sama woda do pozbycia się brzydkich plam, szczególnie jeśli mowa jest o tłuszczu i wosku. Nawet silny strumień wody z myjki ciśnieniowej może sobie nie poradzić. Jeśli kostka brukowa nie jest zaimpregnowana, to zanieczyszczenia mogą wniknąć głębiej w jej strukturę i pozostawić trudne do usunięcia przebarwienia. Ważne jest to, aby działać szybko, nie dając substancji możliwości wniknięcia w powierzchnię kostki. Z pomocą przychodzą różne środki myjące, które muszą oczywiście być przeznaczone do konkretnego typu nawierzchni.
 
Bardzo problematyczne do usunięcia są smary, płyn hamulcowy/silnikowy, wosk. Jeśli substancje te nie zostaną szybko usunięte z powierzchni kostki brukowej, mogą przeniknąć w jej strukturę, co staje się jeszcze bardziej uciążliwe. Od razu zadziałać można myjką ciśnieniową i płynem do mycia naczyń czy domowym odplamiaczem. Olej zaabsorbuje też piasek, którym bezpośrednio na rozlaniu oleju można posypać plamę i dopiero potem można użyć preparatu czyszczącego. Należy pamiętać o tym, aby decydując się na użycie specjalistycznych odplamiaczy olejowych, postępować zgodnie z dołączoną instrukcją obsługi. W przeciwnym razie można zrobić więcej szkody niż mieć pożytku. Warto rozejrzeć się nad środkami czyszczącymi i impregnującymi do kostki brukowej, które przeznaczone są do odplamiania konkretnych zabrudzeń oraz impregnacji oleofobowej zabezpieczając kostkę przed takimi niespodziewanymi  sytuacjami.
 
Czym usunąć wosk z kostki brukowej i inne tłuste substancje?
 
Z zabrudzeniami i plamami powstałymi na skutek kontaktu powierzchni płytki brukowej woskiem, silikonem i tłustymi zanieczyszczeniami świetnie radzi sobie dedykowana pasta. Wystarczy nałożyć pastę na poplamione miejsce, a całkowicie pochłonie powstałe zabrudzenie. Środek ten działa samoczynnie, nawet na plamy mające do 3 cm głębokości. Odpowiednia pasta nie ma drażniącego zapachu i można stosować ją nawet wewnątrz pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę czy mają gęstą konsystencję, ponieważ wtedy mogą być stosowane nawet w przypadku pionowych powierzchni. Ważne jest również, czy skuteczny preparat jednocześnie nie niszczy czyszczonej powierzchni. Jaki ma zapach, czy ma delikatny aromat, i nie drażni nozdrzy. Niezwykle ważna jest też uniwersalność. Rzadko wiemy dokładnie jaki mamy rodzaj kamienia, dlatego warto wybrać preparat, który może być stosowany na wszystkich kamieniach naturalnych i wyrobach betonowych.

Autor : Evelina Dereń
 
Do góry