Ubezpieczenie mieszkania - co powinieneś wiedzieć?

2020-06-21

Nieruchomość to dla wielu osób jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Mieszkanie lub dom są dla ich właścicieli niezwykle cenną częścią majątku i zabezpieczeniem na przyszłość. W wielu wypadkach są również źródłem dodatkowego dochodu. Dlatego też warto pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości.

Wybór ubezpieczyciela 
 
Polisa ubezpieczeniowa należy do wyjątkowo elastycznych usług. Na rynku funkcjonuje wiele instytucji, które oferują zróżnicowany zakres ochrony na wypadek zdarzeń losowych i nie tylko. W obliczu takiej różnorodności, każdy klient znajdzie coś dla siebie, o ile zdecyduje się poświęcić odrobinę czasu i staranności na poszukiwania. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarek internetowych, które prześwietlają oferty towarzystw ubezpieczeniowych i przedstawiają zestawienia najkorzystniejszych z nich.
 
Poszukując najlepszego ubezpieczyciela warto zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które są dostępne na stronach internetowych i w placówkach firm. Znajdziemy tutaj dokładny opis warunków zawarcia polisy, konkretne elementy podlegające ubezpieczeniu, prawa i obowiązki stron oraz inne podstawowe kwestie dotyczące samego procesu ubezpieczenia.
 
Ubezpieczenie mieszkania - co obejmuje?
 
W przypadku polisy ubezpieczeniowej, najczęściej mamy do wyboru opcję podstawową i rozszerzoną. Zakres obu ofert może się różnić, w zależności od wybranego ubezpieczyciela. Najczęściej jednak, wersja podstawowa obejmuje ochronę murów i ścian oraz wszelkich elementów z nimi powiązanych, czyli podłóg, sufitów, elewacji, glazury, armatury, stolarki okiennej i drzwiowej itp. Ochrona dotyczy różnego rodzaju zdarzeń losowych, których lista jest zazwyczaj ograniczona i zależna od konkretnej oferty. Zazwyczaj obejmuje pożar, a także powódź, uderzenie pioruna, lawinę, trzęsienie ziemi, przepięcie elektryczne, eksplozję, huragan i gradobicie.
 
Podstawową umowę ubezpieczenia można uzupełnić dodatkami, które zwiększają zakres ochrony o mienie ruchome, czyli przedmioty i sprzęty znajdujące się w mieszkaniu. Najczęściej dotyczy to ubezpieczenia na wypadek kradzieży z włamaniem.
 
Dodatki do polisy mogą skupiać się również na ochronie lokatorów mieszkania. Do takich opcji należy OC w życiu prywatnym, która rozszerza zakres ochrony o szkody materialne wyrządzone osobom trzecim, a także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Interesującym rozwiązaniem jest home assistance, czyli pakiet dodatkowych usług, z których można korzystać w ramach polisy. Obejmuje on na przykład wsparcie specjalistów przy domowych usterkach, opiekę medyczną, czy też opiekę na wypadek szkody.

Koszt ubezpieczenia
 
W zależności od wybranej oferty, wysokość rocznej składki ubezpieczeniowej może się różnie prezentować. Zasadniczo, przy wyliczeniach, brane są pod uwagę takie czynniki, jak:
  • metraż mieszkania i wiek budynku, w którym się ono znajduje
  • wartość lokalu 
  • lokalizacja (np. położenie na osiedlu strzeżonym lub na terenie      zagrożonym zalaniem)
  • położenie na konkretnej kondygnacji
  • zastosowane zabezpieczenia (np. wyposażenie w drzwi i rolety antywłamaniowe)
  • suma ubezpieczenia (pamiętajmy, że powinna pokrywać 100% szkody  powstałej w wyniku zdarzenia)
  • prowadzenie na terenie nieruchomości      działalności gospodarczej (nawet o połowę droższa polisa) lub wynajmowanie jej
Generalnie, po uwzględnieniu wszystkich czynników, cena ubezpieczenia może wynieść 200 zł, ale także 1000 zł. Pamiętajmy jednak, że oszczędność nie zawsze popłaca i może się okazać, że różnica w składce pomiędzy pakietem podstawowym i rozszerzonym jest niewielka. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować pod tym kątem oferty różnych ubezpieczycieli.
 
Autor: Janek Iko
 
Do góry