Etykieta na lotnisku: myślisz, że znasz te 5 zasad?

2020-03-25

Lotnisko dla pilota jest jak drugi dom, jednak dla większości z nas jest to miejsce w którym znajdujemy się albo w pośpiechu, albo w napięciu emocjonalnym. Wciąż jednak przebywamy na nim wraz z innymi oczekującymi, pasażerami i członkami załogi. Czy wiemy jak należy się zachować?
 
Zdajesz sobie sprawę z tego, jak rozmawiasz przez telefon?
 
Jeśli naprawdę musisz zadzwonić, nie rób tego, siedząc w niewielkiej odległości od innych podróżników. Lotnisko jest wystarczająco duże — nie będziesz mieć problemów z odnalezieniem miejsca dla siebie. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz wstać z miejsca siedzącego – na przykład pilnujesz bagaży, gdy cała grupa poszła skorzystać z toalety lub kupić coś w strefie bezcłowej, zrób wszystkim przysługę i mów cicho! Siedzenie obok obcej osoby, która prowadzi prywatną rozmowę podekscytowanym i donośnym głosem naprawdę nie jest miłe. Lepiej jest znaleźć zaciszne miejsce do rozmowy, gdzie nie zmuszasz wszystkich wokół ciebie do uczestniczenia w Twojej rozmowie.
 
Nie przynoś śmierdzącego jedzenia
 
Ostatnią rzeczą, którą każdy chce poczuć, jest tłusty burger lub resztki chińskiego jedzenia, które przyniosłeś ze sobą na lotnisko. Poważnie — dlaczego ktokolwiek myśli, że to dobry pomysł, żeby przynieść kanapkę z dojrzewającym serem i jeść ją siedząc pół metra od obcych ludzi? Każdy myśli, że jego jedzenie nie pachnie brzydko, ale jedzenie bigosu lub ząbków czosnku w tłumie osób, to lekko niekulturalne zachowanie. (można by dodać, że warto też samemu nie pachnieć brzydko, ale tym, co na lotnisko przychodzą bez prysznica, już raczej nie da się pomóc).
 
Na lotnisku wciąż jesteś rodzicem
 
Rodzice i dzieci jak każdy mogą wyjechać na wakacje, ale samolot nie jest miejscem, w którym możesz odpocząć od swoich dzieci — zwłaszcza gdy siedzą obok Ciebie. Uwierzcie mi, wszyscy wiemy, że dzieci mogą być niekontrolowane, ale nawet udawanie, że próbujesz je uspokoić, zostanie docenione i zrozumiałe przez waszych współpasażerów. Nikt nie zapłacił nieraz kilku tysięcy złotych za bilet, żeby jego tylne siedzenie zostało kopane przez trzylatka przez osiem godzin. Zrób sobie przerwę od tego filmu, który chcesz obejrzeć, i skup się na utrzymywaniu zadowolenia swoich dzieci — wszyscy będą Ci za to wdzięczni.
 
 
Szanuj kolejkę
 
Rozumiemy. Jesteś ważny i się śpieszysz, a Twój czas jest o wiele ważniejszy od czasu reszty z nas cierpliwie czekających w kolejce do zameldowania / bezpieczeństwa / na pokład. Pamiętaj jednak, że wbicie się w kolejkę, poza wkurzeniem wszystkich za tobą — doprowadzi cię donikąd. Czemu?
PONIEWAŻ SAMOLOT NIE WYSTARTUJE, ZANIM WSZYSCY NIE WSIĄDĄ.
Pod koniec dnia wszyscy będą lądować w tym samym czasie, niezależnie od tego, kto wszedł pierwszy.
 
Złota zasada podłokietników
 
Osoba przy oknie ma dla siebie okno z widokiem i ścianę do oparcia się podczas snu. Osoba siedząca przy alejce ma łatwiej z wychodzeniem do toalety i trochę więcej miejsca na nogi. Osoba pośrodku dostaje DWA podłokietniki.
 
Autor: Tymoteusz Szymański
Do góry